Neco Kebap

Lokantacılıkta geçen bir hayat  Kasaplıktan, fırıncılığa, çıraklıktan ustalığa kadar lokantacılığın her aşamasında çalışmış olan Necmeddin SAĞOL, bugün  Neco Kebap Lahmacun ve İskender Salonları ile  bu alanda 45 .yılında İstanbul’un dört bir yanında hizmet veriyor.

 

Sirkeci’de Öz Kilis kebapçısı’nda çırak olarak işe başlayan  Necmeddin  Usta, İşinin ehli olan  Parmaksız Ali’nin ve Hacı Bozanoğulları’nın babasının yanında mesleğin püf noktalarını öğrendi .Necmeddin Usta, bu deneyimleriyle  kendi yerini açmaya karar verdi. Ve ilk işletmesini 1968 yılında Pangaltı'da açtı. Şu anda  İstanbul’un önemli  dört  noktası  olan ;Haznedar  Neco Kebap,Yayla Neco Kebap,Büyükçekmece Neco Kebap ve Beylikdüzü  Neco Kebap ile kalitesinden ödün vermeden hizmet vermeye devam ediyor. Gaziantep Kilisli  olan Necmeddin   usta aileden  gelen kasaplık deneyimleri ile “NECO KEBAP “ Markasını  oluşturdu. Ve oğlu  Mehmet Murat SAĞOL ile “ Neco “ Markasının devamlılığını sağlamaktadır.

 

Necmeddin Usta ya göre Müşterilerin Neco  Kebabı tercih  etmelerinin başında temizlik, sunulan ürünlerin kaliteli ve damak tadına uygun olmasıdır. Usta ardından “Undan bulgura, etten yağa kadar hiç bir gün ucuz mal alıp satmaya heves etmedim” diyor